DOHÁNYBOGÁR
Ez egy Figyelmeztetés
MÉRET: 2- 4 mm SZÍN: vörösesbarna LÁB: 3 pár
A dohánybogár egy nagyságrendileg 2-4 mm nagyságú, vörösesbarna színű, finoman szőrözött bogár. A dohánybogarak imágói fejüket jellegzetesen a testük alá hajtva tartják, ezért majdnem félgömbszerűnek, illetve tojás formájúnak látszanak. A faj mindenekelőtt a raktározott nyers vagy feldolgozott dohány kártevője,
A DOHÁNYBOGÁR
Dohánybogár (Lasioderma serricorne)
A dohánybogár a rovarok osztályának bogarak rendjébe, utóbbin belül is az álszúfélék családjába tartozó faj. Bár az álszuvak családjába tartozó bogarak első ránézésre a szúbogarakra emlékeztetnek, fejük nem ormányszerű, csápjuk nem bunkós, hanem 3 végíze többnyire meghosszabbodott, fűrészes, vagy fogazott. Míg közülük egyes fajok a szabadban találhatók, bizonyos fajaik kifejezetten raktári kártevőnek számítanak. A dohánybogár utóbbiak közé tartozik.
A dohánybogár morfológiája
A dohánybogár (más néven kis dohánybogár) imágója egy nagyságrendileg 2-4 mm nagyságú, vörösesbarna színű, finoman szőrözött bogár. A dohánybogarak imágói fejüket jellegzetesen a testük alá hajtva tartják, ezért majdnem félgömbszerűnek, illetve tojás formájúnak látszanak.Csápja nem bunkós, nincs ostora, enyhén fogazott, így az álszúfélék családjában egy meglehetősen egyszerű csáppal rendelkező faj. A nyakpajzs széle lehajló, szőrzete igen egyszerű és hátrafelé simuló. A faj további ismertetőjegye, hogy szárnyai szabálytalanul pontozottak, nyugalmi helyzetben fejét és lábait behúzva elpusztultnak tetteti magát.
A dohánybogár petéje 0,2-0,3 mm nagyságú, tojás alakú és gyöngy fehér színű képződmény. Lárvája kifejlett állapotban akár a 4 mm-es nagyságot is elérheti, színe szürkés és sárgásfehér. Pajorszerű nagy barna fejjel rendelkezik, teste nagyjából egyenletes vastagságú, sűrű, hosszabb szőrökkel fedett, amelyre rendszerint különböző, a lárva környezetében található szennyező anyagok tapadnak. A lárva feje elölnézetben gömb alakú, ugyancsak hosszú szőrökkel fedett, illetve kicsiny barna folttal díszített.
Hogy terjedt el a dohánybogár?
A dohánybogár őshazájaként Dél-Európát, illetve a Közel-Keletet tartják, de korabeli feljegyzések szerint régóta ismert mind Indiában, mind Kínában.A dohánybogár főleg a trópusokon és a szubtrópusokon gyakori, a melegebb éghajlatú országokból Magyarországra importált dohányáruval érkezett, a feltételezések szerint többször is behurcolták. Régi szaklapok szerint már 1878-ban megtalálták dohányimport szállítmányokban, de 1939-ben és az 1950-es években is regisztráltak dohánybogárral fertőzött importált dohányárut hazánkban.
A hazai dohányraktárakban és tárházakban kényelmesen megél hosszabb-rövidebb ideig, sőt kontinentális éghajlatunk melegebb hónapjaiban a faj szaporodik is.
Életmódja
A faj mindenekelőtt a raktározott nyers vagy feldolgozott dohány kártevője, de utóbbiak mellett képes minden szárított növényi anyagban károsítani legyen szó gyógynövényről, fűszerfélékről, kókuszdióról, földimogyoróról, fügéről, datolyáról, kakaóbabról, gabonáról, lisztről és más egyéb magvakról.Ártalmas a dohánybogár?
A dohánybogár kárképe mindenekelőtt a dohánybálákban (azok külső szélétől befelé haladva 10-15 cm mélyen), cigarettákon, szivarokon és déligyümölcsökön a jellegzetes apró – nagyjából 1 mm átmérőjű – kerek lyukakról valamint az azokból kikapart ürülékről ismerhető fel.Szakemberek szerint leggyakrabban a dohány készáruban okoz tetemes minőségi kárt, nemcsak csökkenti kártételével a nyersdohány értékét, de borítóleveleknek is alkalmatlanná teszi.
Érdekes módon a fajjal szennyezett dohányáru ízében, szagában, zamatában nem érezhető változás, de az anyagilag realizálható veszteség a fajnak köszönhetően akár 25% is lehet.
Szaporodás, fejlődés, invázió
A dohánybogárnak Magyarországon meleg helyiségekben akár 2-3 nemzedéke is élhet egyszerre, de fűtött helyiségeink klimatikus viszonyai arra is ideálisak, hogy a faj lárvái és imágói átteleljenek.Érdekes módon a bogarak viszonylag rövid ideig élnek, durván 6 hetes életciklusuk alatt táplálékra sem nagyon van szükségük. A peterakáshoz minimálisan 20 Celsius fokra van szükség, egy nőstény 20-30 petét rak le egyszerre, de megfigyeltek már csaknem 100 petét lerakó egyedeket is.
A kikelő lárvák nagyon szívósak, sokat mozognak és ha táplálék után kutatnak, képesek nagyobb távolságok megtételére is. 26-29 Celsius fokon fejlődnek a legjobban. A tápanyagokban kis járatokat készítenek és kifejlődve itt a táplálékukból készített kis gubókban bábozódnak be.
Fejlődésük persze nagymértékben függ a hőmérséklettől, a helyiség páratartalmától és persze a táplálék minőségétől. A fejődés alsó határa 20 Celsius, felső határa 38 Celsius. 40% páratartalom esetén a lárvák már elpusztulnak. A hideg iránt kifejezetten érzékenyek, kísérletek igazolták, hogy tartós 2 Celsius fokon 16 napig képesek a túlélésre.
IRTÁS/VÉDEKEZÉS
A dohánybogár irtása lakásban
Amennyiben dohánybogár üti fel a fejét egy lakásban, a legfontosabb lépés a potenciálisan fertőzött növényi anyagok(élelmiszerek, magvak, fűszerek stb.) átvizsgálása és a fertőzött élelmiszer elzárása vagy kidobása mivel dohánybogár lárvák a tápanyagokban kis járatokat készítenek és kifejlődve itt a táplálékukból készített kis gubókban bábozódnak be.Amikor nyilvánvalóvá válik, hogy dohánybogár van a lakásban, fontos hogy az ember tüzetesen átnézze az élelmiszereket. Minden bontott, bontatlan csomagolást egyaránt át kell nézni, ugyanis a dohánybogár berághatja magát más élelmiszerekbe is, függetlenül attól, hogy sikerült megtalálni a fő forrásukat.
Minden száraz árut tüzetesen át kell nézni. Tésztát, teafiltereket, lisztet, búzadarát, hüvelyes élelmiszereket. A fertőzöttet feltétlenül meg kell semmisíteni. Nem elég egyszerűen csak a kukába kidobni. Az élelmiszer lefagyasztása, felforralása megszünteti az ártalmat, így utána már a kukába is dobhatóak ezek a dolgok.
A száraz áruk jól záródó műanyag tupperben történő tárolása, és időszakos átnézésével egyszerűen kordában tartható egy esetleges dohánybogár invázió. A vegyszeres kezelésre a legritkább esetben van szükség. A kifejlett példányok elpusztításával, a fertőzött élelmiszer megszüntetésével, valamint a meglévőek gondos elzárásával ez a probléma rövid idő alatt meg fog szűnni.
A fertőzött terület gyakori szellőztetése illetve a páratartalom csökkentése javasolt.
KÉRDÉS & VÁLASZ