Cart-icon0

Mezei poloska a lakásban

mezei poloskaA tavasz beköszöntével, de főként a hideg tél közeledtével gyakori, hogy mezei poloska jelenik meg a lakásban. Persze az sem ritka, hogy nyáron, olykor-olykor a függönyön látunk sütkérezni egyet.

Mivel a legtöbben nem sokat tudnak a mezei poloskáról, így nem is igazán tudják, hogyan viszonyuljanak hozzá, ha egy mezei poloska megjelenik a lakásban.

“Le kell csapnom? Vagy elég kitessékelni a lakásból? Rám fog támadni? El fog szaporodni a lakásban?”

Nem veszélyes, csak nagyon zavaró, és büdös!

Kezdeném rögtön a legmegnyugtatóbb dologgal. A mezei poloska emberre veszélytelen rovar. Még csak nem is ragadozó rovar. Főként növények nedveit fogyasztja. Mivel szúró/szívó szájszervvel rendelkezik előfordulhat, hogy az embert megcsípi. Ez azonban ritka, és csak akkor fordulhat elő, ha közeledésünket támadásnak veszi. De még ekkor sem nevezhetjük őket agresszív, támadó rovarnak. Ennél sokkal békésebb

Az egyetlen kellemetlen dolog a mezei poloskában, hogy veszély esetén védekezésképp bűzt áraszt magából, és minél többen vannak, annál inkább érezhetővé válik a bűz már a lakásban is. A bűzmirigye miatt, és főként, hogy egy behurcolt fajról van szó, nincs igazán Magyarországon természetes ellensége, és még a rovarevő madarak sem fogyasztják.

A mezei poloska a lakásban semmilyen veszélyt nem jelent. Mivel a lakás egyáltalán nem a megfelelő közeg a számára, elszaporodni nem fog, maximum megpróbál áttelelni. De mivel a szobahőmérsékleten nem fog lelassulni az szervezete, így növényi nedvek hiányában hamar ki fog száradni.

Nyáron véletlenül jutnak a lakásba!

Főleg azért sem, mert a mezei poloska tipikusan csak véletlenül kerül be a lakásba a tavaszi, nyári időszakban. Eltévedve beszáll az ablakon. Esetleg egy séta alatt a táskánkra száll egy, amit végül beviszünk a lakásba.

Télen már ők is a túlélésre játszanak!

A tél közeledtével egyes térségekben sajnos inváziószerű mennyiségben is megjelenhetnek. Sokan számolnak be arról, hogy napjában 10-20-at, egyesek akár 100 körül is összefognak belőle. Vagyis nagyon sokan vannak, és ősszel már ők is a túlélésre mennek.

A hideg elől menekülnek a melegebb lakásokba, házakba. Jelenlétük azonban még ekkor sem veszélyes, csak nagyon (nagyon, nagyon) kellemetlen.

A legfontosabb, hogy megóvjuk tőlük az életterünket! Hogy pontosan mivel, erről szólnak a következő bekezdések…

A mezei poloska abszolút a természethez köthető rovar. Növények nedveit szívja, és petéit is növények leveleire helyezi el. A fiatal egyedek nem hagyják el a fák leveleit csak felnőtt korukra. Ahhoz, hogy megszabaduljon tőlük a zöldterületek, és fák tömeges kezelésére lenne szükség. Vagyis legalább egy olyan volumenű, jól megtervezett irtásra lenne szükség, mint a szúnyogok ellen. De ez rengeteg pénz lenne, nem beszélve arról, hogy a szigorú biocid rendeletek, amik Magyarországon jelen vannak, nem is tennék lehetővé az ilyen mértékű irtásukat.

Vagyis kizárólag az egyéni védekezés marad. Vegyük sorra őket!

Jó lenne a szúnyogháló, ha az tényleg védene!

A szúnyogháló jó lenne, de sajnos a mostani rolós rendszerek nem éppen a precíz zárásról ismertek. A sínrendszerben simán átmásznak egyik oldalról a másikra, de gyakran alul, ahol a sörte van sem zár jól egy ilyen szúnyogháló. Mindenképpen olyan szúnyogháló legyen felszerelve, ami megfelelően zár. Ilyen lehet a fix szúnyogháló is, de mindenképpen érdemes jó alaposan körül nézni. Ideiglenes szúnyoghálózásra még a tépőzárral rögzített is jó megoldás.

Vizsgáljunk meg minden lehetséges betörési pontot:

Nemcsak közvetlenül az ablakon keresztül jöhet mezei poloska a lakásba. Egy belsőtokos redőnyön keresztül is jöhetnek, ahogy akár egy egyszerű fali szellőzőn, de télen akár egy beépített tetőtér felső mennyezeti világításán keresztül is. Egy erkély esetében persze sokkal többről van szó, de érdemes mindent latba venni. Minden lehetséges bejutási pontot el kell előlük zárni. A résekkel együtt.

A mezei poloska a hűvös beálltával keresi a túlélésül szolgáló meleg területeket. Ezért érdemes alaposan átnézni, hogy a nyílászáró körül milyen apró rések, vannak, ahová el tudnak bújni.

Ez nem kis munka, de a jó hír, hogy csak egyszer kell megcsinálni, és még a fűtésszámlára is jó hatással van.

Kerülni kell a sárga színt:

Egyes irodalmak szerint a sárga szín vonzza a mezei poloskákat, így ezt a színt érdemes elkerülni. Én a magam részéről még megemlíteném a zöld, és a szürke, barna színeket. A mezei poloska tavasszal, és nyáron zöld színű, hogy jól beleolvadjon a környezetébe, ősszel, és télen barna “ruhát ölt”. Éppen ezért feltételezhető, hogy ezek a színek is jobban vonzák őket.

Készítsen fokhagyma spray-t:

Öntsön 2 bögre vízbe (500ml), 4 teáskanál szárított fokhagymaport, és keverje fel jól az oldatot. Az elkészített oldattal kezelje le az ablakpárkányokat, külső falszakaszokat az ablak körül, és egyéb olyan területeket, amit gyakran látogatnak a mezei poloskák. A fokhagyma szaga sok esetben sikerrel távol tartotta a mezei poloskákat az érintett felületről. Egyeseknek sikerült a napi 20-30 címeres poloskát néhány darabra szorítani. Fokhagymaport bármely élelmiszerüzletben fog találni a fűszerek között.

Miután elkészítette az oldatot pár óra elteltével már használhatja is. Az oldatot öntse egyszerű virágpermetezőbe, melyet szinte bármely virágosnál meg tud venni 500-700 Ft-ért, majd permetezze le az érintett külső falszakaszt az oldattal. Párkányokat, redőnytokokat szintén.

Vagy használjon mentaolajat/levelet:

A menta illatát is sok helyen említik meg a mezei poloska távol tartására. 10 csepp mentaolajat, vagy 2 teáskanál őrölt mentelevelet kell összekeverni 500 ml vízben.

Próbálta már a teafaolajat?

Szintén sikereket értek el a mezei poloska távoltartására a teafaolajal. Ebből a szinte bármely drogériában beszerezhető olajból kb 2 ml-t (kb 60 csepp) kell elkeverni 500 ml (0,5l) vízben. Majd jól összerázott állapotban alaposan be kell permetezni a mezei poloskák által gyakran látogatott területeket.

Ha vegyszer, akkor széles spektrumú rovarirtó. A címeres / mezei poloska elleni hatékonynak talált irtószereket itt foglaltuk össze.

Ha az illóolajak, különböző házi praktikák közül egy sem válna be, vagy nem szeretne ezekkel próbálkozni, és inkább a vegyszerre bízná a munkát, akkor a háztartás számára megvásárolható szerek közül a RTU, vagy Protect poloska irtót tudjuk javasolni. Sajnos a szigorú biocid szabályozás végett meglehetősen kevés a szabad forgalmú irtószerek száma, így sok készítményt nem tudunk javasolni.

(Megjegyzés: A mezei poloska nem összekeverendő az ágyi poloskával. Utóbbi már egyáltalán nem olyan barátságos, mint rokona.)

SEGÍTHETÜNK MEGSZABADULNI A KELLEMETLEN LÁTOGATÓKTÓL?

30 éves kártevői múlttal nemcsak szakembert talál nálunk, hanem tucatnyi házilag is bevethető irtószert, és csapdát, amiket mind bátran ajánlunk önnek. Akár 1 napon belül eljuthat önhöz webshopunkból.

Szakembert hívok
Megnézem az webshopot
Itt kérdezhetsz, ha tudunk, válaszolunk:
Hozzászólások
  • Tisztelt Mindenki!

    Most olvasom milyen sokan undorodnak, kapnak sikítófászt, stb. teljesen ártalmatlan rovaroktól.
    Szerintem nem a poloskákkal van a baj, hanem azzal, hogy sokan félnek minden élőlénytől és azt hiszik, hogy a steril környezet a biztonságos.
    Mondjuk van jó dolog is a hozzászólásokban. Ez egy jó ország,ha ilyen sok embernek az a fő baja, hogy betéved a lakásába mondjuk pár tucat ártalmatlan ízeltlábú.
    Mondjuk az tény, hogy van szaga, de szerintem a cigi, kipufogó, festék, permetszer vagy WC-illatosító is büdösebb.
    Barátilag kérem az ide érkezőket, hogy próbáljanak együtt élni más lényekkel, ne pedig az elpusztításukon gondolkozzanak. Szerintem mindenkinek jobb lenne úgy, az lenne a természetes.

    1. Kedves János!

      A rovaroktól való félelem általában mélyebben gyökeredzik annál, hogy arra egyszerűen azt mondjuk, nem kell tőle félni. De erről nálam okosabb emberek többet tudnak mondani. Viszont teljesen egyet értek Önnel abban, hogy az élőlények felesleges elpusztítása nem célravezető. Mi csak egészségügyi kártevők irtásával foglalkozunk, amiknek úgymond semmi keresnivalójuk a lakásban, és vannak rovarok, amikkel meg kell tanulnunk együtt élni. Ez így igaz. De a lakásba bejutott 40-50 mezei poloska napi szinten már több, mint hogy az ember ne foglalkozzon velük. Az álláspontunk továbbra is az, hogy a lakástól való távoltartás az elsődleges cél, és a néhány bejutott példány kitessékelése elegendő, de nem egy ember esetén van az, hogy a számuk napi szinten a százat súrolja.

      Az aggregációs feromonnak köszönhetően a címeres poloskák több száz magukkal jelenhetnek meg egyik napról a másikra a házon, úgy hogy a 3 házzal arrébb szinte már semmit nem érzékelni belőlük.

      Én annak örülök, hogy a legtöbb próbálkozás, és recept abszolút nélkülözi a vegyszereket, és a természetes anyagok irányába mozdult el.

      Üdvözlettel:
      Abatox Kft.

    2. Itt nem az a gond, hogy egy kettő betéved- hanem mikor naponta 20-30 és a padláson közel 1000 vagy több lakik, amik nyarat kivéve egész évben potyognak lefele…és a gond hogy ezek növényi kártevők…elég nagy probléma lesz belőlük 1-2 év alatt, én ökológiát tanultam…az invazív fajokkal nem feltétlen kell békésen együtt élni, mert elég nagy környezeti katasztrófát okoznak hosszabb távon..

  • Ami a szúnyoghálókat illeti:
    A szúnyogháló biztos megoldás a rovarok ellen, azon nem jutnak át, persze nagyon embernél vagy trehányul rakták fel, vagy kiszakadt, vagy a széleinél a szél megbontotta. Ez főleg az öntapadós csíkkal felrakott hálóknál fordul elő. A keretes megoldások a legjobbak.
    A legnehezebb helyzetben a társasházban, felsőbb szinteken élők vannak, pláne ha nincs erkély, és nem tudnak kívülről hozzáférni az ablakokhoz. Lehet kísérletezni – én magam pl. gombostűvel rögzítettem a szúyoghálót a keretre, majd az utolsó húsz centinél húztam be a kezem, azt a részt nem is tudtam megfelelően lezárni – de nem lehet jól megcsinálni.
    ÉN AZT TUDOM JAVASOLNI, HOGY TÖBB LAKÓ EGYEZZEN MEG? ESETLEG BESZÉLJÉK MEG A KÖZÖS KÉPVISELŐVEL, ÉS HÍVJANAK KI IPARI ALPINISTÁKAT, AKIK EZEKET A MUNKÁKAT MEGFELELŐEN EL TUDJÁK VÉGEZNI. A költségek megosztásával tartós, szakszerű megoldás születhet így.

  • Sziasztok! néhány tanácsot szeretnék megosztani. Az a helyzet, hogy ezek a kis rohadékok még a ház falán lévő repedésein is képesek beférkőzni. A nyílászárókon való bejutás (főleg a régi típusúakon) ezeknek gyerekjáték.
    Amit lehet tenni:

    – Ablak szélénél lévő külső FALRA kell körbe 1 jól záró kerettel rendelkező nagyon apró rácsú, nagyon erős dupla rétegű szúnyoghálót készíteni. Ezt ill. a keret / fal széleit kisebb időközönként ecettel befújni (4-7 naponta)

    – Fal repedéseket átnézni, kijavítani ahol esetleg beférhet valamint a padlást is leellenőrizni, bejuthat-e valahol.

    Tekintve, hogy simán felmásznak mindenen, kitaláltam egy megelőző módszert amit ki lehetne próbálni pl. ablaküvegen vagy rolón: csúszós anyagú sikositó / teflon / szilikon sprayvel befújni azt. Esetleg az ellenkezőjét: valami ragadós anyaggal befújni / bekenni az ablakot.

    Sok sikert mindenkinek, várom a kreatív gondolatokat 😀

  • Nekem most lett elegem ezekből, mindenhol bemásznak szúnyogháló zárt ablak mellett is. Rengetegen vannak. Éjszaka is felébredek Ha repked. Nagyadag kéztörlővel fogom be de nem fogom erősen nehogy kieressze a bűzt. Ma az történt hogy a konyhában beáztattam a babot vízbe és direkt lefedtem konyharuhával, erre ott hepázik benne a kis hülye, ráadásul bűzlik az égész….dobhatom ki. Most teszek egy kört a lakásban és ablakok hálók redőnyök körül alaposan porszívózok egyet. Brrrrrrr……

  • Sziasztok!Látom ti is poloskáktól szenvedtek. Én naponta 20-30 találok a teraszomon, már ki sem merek menni, mindenhonnan potyognak a fejembe. Olvastam egy oldalon, hogy nem szeretik a levendula illatát. Gondoltam kipróbálom, de mielőtt felvásárólnék egy zsák szárított levendulát 🙂 bevetem próbának az illatköveim. Az este kitettem 3db.-ot, meglocsoltam őket levendula illóolajjal és láss csodát elkerülnek a poloskák. El sem hiszem, de még nincs röpködés. Találtam kettőt lustálkodni a falon, azt lőttem is be Fendona rovarírtóval. 🙂 Nem kizárt, hogy néhány így is lesz még, de hatalmas a különbség. Csak ajánlani tudom, próbáljátok ki, megéri! Szép napot!

  • Érdekességként írom, hogy van egy nagy díszfás-bokros ápolt városi kert a közelemben, kb 100 m, és ott 1 darabot nem láttam még. Ellenben a kőrisfák szinte ontják magukból a poloskákat. A hideg éjszakákat követő reggeleken e fák alatt ott vannak a hulláik. Tehát, esetleg a kőrisfa a kedvenc helyük a hideg beálltáig? (az ablakom előtt is áll 1 ilyen fa, és támadnak is a poloskák) Egyébként házak közötti fásítás kedvenc fája a kőrisfa. Elgondolkodtató nem? Nehány km-re lakó falucska lakóparkjában – ahol nincs csak másféle fa telepítve az ott építkező emberek által – szintén ismeretlen a poloska.

  • Nekem sem a barátaim, ezért aztán porszívóval gyűjtöm őket! Fal, ablakkeret, ajtó, sarkok. Egy-egy begyüjtést követően utánuk küldök néhány slukk rovarölő sprayt. Többé nem jönnek elő.
    Aztán új nap, új vadászat.

  • Naponta atlag 10-15-ot kapok el, altalaban este. A nagy zummogesre kapom fel a fejem, aztan papirtorlo, wc, lehuzas. Szep lesz a vizszamla. Csak ugy nem szabad kidobni, plane nem szabad osszenyomni. Lehetne nejlonba gyujtogetni, es pl felgyujtani, de azt talan megse.
    Jovore valami komolyabb szunyoghalot csinalok,az tuti. Legjobb, ha en magam szerelek ossze, abban res nem lesz. A hagyomanyos halokon atjonnek.

  • A szappanos víz nem rossz, de én simán csak folyékony mosószer töltöttem a műanyag palackba, aminek nagyobb szája van. Függönyről így pillanatok alatt leszedhető, ha meg padlón vagy máshol mászkál (plafont kivéve:))), akkor egy kis papírlappal belesegítem. Valóban bemásznak mindenhol, ahol egy hangya befér… nincs lehetetlen…. sajnos ha már bent vannak tényleg az üvegezés a legjobb, mert hamar kimúlik és nem engedi ki azt az írtózatos bűzt. Viszketek már tőlük én is:) A porszívóval egy gond van, legalábbis a hagyományos gégecsövesnél, hogy képes visszamászni rajta…. ahol a porzsák hermetikusan lezár (drágább porszívók esetén), az jó megoldás lehet:)))

  • Rengeteg van idén. Én mindig egy darab ezüstpapírral fogom meg, összegyűröm, kidobom. Abból nem tud kimászni.

  • Helyesbítek:
    …Polska csípése Ben… → poloska csípésével ne…

  • A mezei Polska csípése Ben vicceljünk, mert különböző fertőzések hordozója lehet.
    Mondom a lényeget:
    Olyankor kell ablakot nyitni, amikor nem süt arra a helyre a nap. Én a délutáni szellőztetés helyett délelőtt szellőztetek, és semmi gond.

  • Idén nagyon sok van, soha nem láttam még ennyit.
    Óbuda.

  • Engem mezei poloska csípett meg,3-4 cm átémrőjű,véraláfutásos lett 2-nek a helye, 1 hét alatt múlt el. A 3.csípés megbogosodott és fáj, úgy néz ki, mintha valami benne lenne.Próbálom kivenni, de nem tudom. Vajon,tud valami komoly baj lenni ebből?

  • Én ma írtam a kerületi önkormányzatnak, tervezik-e komolyabb szintű irtását, lepermetezését a környékünknek. Ahogy jön a hűvös idő, még agresszívabban próbálnak a poloskák bejutni a lakásba. Az a furcsa, hogy a boltokban kapható rovarspray-k egyike sem tünteti fel, mint áldozatot, lehet hogy semmilyen vegyületet nem fejlesztettek ki még konkrétan poloskákra. Én annyit tudok tenni, hogy egy általános rovarirtóval minden reggel és este körbefújom a lehetséges bejárataikat, a bejutott bogarakat elkapom zsepkendővel, a túl magasan lévőkre meg előbb ráfújok (ezt mondjuk nem szívesen teszem a lakásban, de egy kicsit megzavarodnak és általában lejjebb esnek-repülnek tőle).
    Sajnos annyira büdösek, hogy sem a madarak, sem a denevérek nem vadásznak rájuk:(

  • Sok mindent olvastam, de úgy látom mindenki tehetetlen. A legjobb a hajlakk és öngyújtó volt 😀 az még a kóbor kutyákat is elriasztja. Amit eddig én tapasztaltam. Ha bejött, és nem repül már hanem csak pihenget valahol, akkor már nyert ügyünk van. A mezei poloska kicsit nehezen veszi rá magát a felszállásra. Vagy lomha jószág, vagy nem jól lát nem tudom, de nem olyan mint a légy, hogy azonnal elrepül mikor a 6.000.000 szeme egyikével kiszúr minket. Nagyon könnyen elkapható, a legbiztosabb ha papírzsebkendővel vagy wc-papírral fogjuk meg. Simán megfogom a wc papíron keresztül aztán szépen becsavarom a papírba és lehúzom a wc-n. Nagy valószínűséggel azt is kibírja és majd a szennyvíz telepen elrepül, de már nincs a lakásban. Tuti, hogy vízálló bogáregyszer, egy kancsó tea alján mászkált órákig.
    Ha viszont repül, kövesd a szemeddel míg lenem száll, ne zavard, hogy mihamarabb leszáljon, akkor te jössz.

  • “már viszem is ki az erkélyre, aholis kirázom a csőből”
    Miért kell ilyen butaságot csinálni? Ezzel csak azt éred el, hogy visszamászik valakihez vagy éppen hozzád.
    Fogd meg papírzsebkendővel, vagy még jobb a konyhai papírtörlő, zúzd össze az ujjaiddal, majd mehet a szemeteszacskóba! Ne nyavalyogj! Vagy te, vagy ő! Csak az egyik maradhat!

  • Baj-társak! A porszívócső középső kb fél m-es darabjának egyik végét mint a befőttesüveget papírral lezárom, a másik végével utánaeredek a nemkívánatos, betelepülni vágyónak, előbbutóbb belecsusszan, és már viszem is ki az erkélyre, aholis kirázom a csőből.

  • A 18. kerületben, az Alacskai lakótelepen lakom. A lakásban mindig volt poloska, de csak egy pár. Ezt is megelégeltem, vettem raid csótányirtót, ami hatásosnak bizonyult. DE! Elkezdtem befújni őket és legnagyobb megdöbbenésemre, csak egyre több jött elő. Ma jöttem rá, hogy a 2 ablak keret közé vackolták be magukat! Ki akartam szellőztetni a csótányirtó szagot, egy ritkán használt ablakot nyitottam ki és vagy 6 esett ki a 2 keret közül!
    Elég kétségbeejtő. Ma összeporszívóztam rengeteg élőt és döglöttet is, remélem a legtöbbet sikerült előcsalogatni a keret közül és egy ideig nyugtom lesz tőlük.

  • Sziasztok! Látom nem vagyok egyedül a gondommal, hogy ennyire elszaporodtak ezek a dögök, én már gyűlölöm őket! Azért is kerestem rá, hogy hátha valami megoldás van a távoltartásukra. Tegnap és ma is legalább 20-25 darabot fogtam meg, és már nagyon elegem van. Mivel semmi praktika nincs sajnos az irtásukra, csak remélni tudom, hogy legalább kemény tél lesz, ami megtizedeli őket. Nagyon csodálkozom azokon, akik simán csak kidobják, kieresztik őket, mert azzal csak azt érik el, hogy egyre több lesz. Eleinte én is befőttesüveggel fogtam meg őket, de tavaly óta egy jóval egyszerűbb megoldást választottam, ami ezerszer hatékonyabb az üvegnél, mert az üveg nem fér el mindenhol. Én eldobható műanyag zacskót használok, ami jó hosszú. Minden poloska után teszek a zacskóra egy csomót, jó közel az aljához a poloska fölé, aztán jöhet a következő poloska és csomó. A csomó azért kell, hogy nehogy kimásszon, és főleg azért is, mert irtó büdös. Egy zacskóba 4-5 poloska is belefér. Vécébe nem szabad dobni, kár a sok vízért, ami egyébként sem viszi le.

  • Vegyük már észre, hogy amíg nem engedélyezik újra a kerti lomb és hulladék égetést, addig a teherautókkal szépen jobban szennyezzük lakókörnyezetünket, szállítás miatt.
    A tűz az ökológia része.

  • Kedves mindenki!
    Nálam kb. másfél éve jelentek meg. Régi típusú, fa ablak van, fa redőnnyel és redőnytokkal. Felszertünk egy szúnyoghálót miattuk, de sajnos tapadósat vettünk ami nem zár jól ezért átjönnek. Viszont arra lettem figyelmes, hogy időjárástól függetlenül egyre több van, és amikor lehúzom a redőnyt este, 2-3 ül rajta minden alkalommal. Lehetséges lenne, hogy százával hemzsegnek a tokban? Alapvetően nincs bajom a rovarokkal de belőlük annyit láttam, hogy kezd szabályos fóbiám lenni, ezért egyszerűen nem merem megnézni, mert mi van, ha kiesik belőle több száz…
    Előre is köszi a választ!

  • Avagy: Mit nekünk pokemon go…

  • Sziasztok! Én is most gugliztam már meg, mivel lehet kiirtani őket, őrület, mennyi van. Eddig nekem a technikám a befőttes üveg+szappanos víz volt, ha meglátom, megvárom, amíg leszáll valahol, racsapom az oveget, gyorsan az üvegre rá a kupakot, és abba a vizet. Szörnyű, hogy nincs ellenük semmi a házi praktikakon kívül, mindenkinek kitartást, nyírjunk ki minel többet…

Hozzászólások zárolva.