A tavasz beköszöntével, de főként a hideg tél közeledtével gyakori, hogy mezei poloska jelenik meg a lakásban. Persze az sem ritka, hogy nyáron, olykor-olykor a függönyön látunk sütkérezni egyet.
Mivel a legtöbben nem sokat tudnak a mezei poloskáról, így nem is igazán tudják, hogyan viszonyuljanak hozzá, ha egy mezei poloska megjelenik a lakásban.
“Le kell csapnom? Vagy elég kitessékelni a lakásból? Rám fog támadni? El fog szaporodni a lakásban?”
Nem veszélyes, csak nagyon zavaró, és büdös!
Kezdeném rögtön a legmegnyugtatóbb dologgal. A mezei poloska emberre veszélytelen rovar. Még csak nem is ragadozó rovar. Főként növények nedveit fogyasztja. Mivel szúró/szívó szájszervvel rendelkezik előfordulhat, hogy az embert megcsípi. Ez azonban ritka, és csak akkor fordulhat elő, ha közeledésünket támadásnak veszi. De még ekkor sem nevezhetjük őket agresszív, támadó rovarnak. Ennél sokkal békésebb
Az egyetlen kellemetlen dolog a mezei poloskában, hogy veszély esetén védekezésképp bűzt áraszt magából, és minél többen vannak, annál inkább érezhetővé válik a bűz már a lakásban is. A bűzmirigye miatt, és főként, hogy egy behurcolt fajról van szó, nincs igazán Magyarországon természetes ellensége, és még a rovarevő madarak sem fogyasztják.
A mezei poloska a lakásban semmilyen veszélyt nem jelent. Mivel a lakás egyáltalán nem a megfelelő közeg a számára, elszaporodni nem fog, maximum megpróbál áttelelni. De mivel a szobahőmérsékleten nem fog lelassulni az szervezete, így növényi nedvek hiányában hamar ki fog száradni.
Nyáron véletlenül jutnak a lakásba!
Főleg azért sem, mert a mezei poloska tipikusan csak véletlenül kerül be a lakásba a tavaszi, nyári időszakban. Eltévedve beszáll az ablakon. Esetleg egy séta alatt a táskánkra száll egy, amit végül beviszünk a lakásba.
Télen már ők is a túlélésre játszanak!
A tél közeledtével egyes térségekben sajnos inváziószerű mennyiségben is megjelenhetnek. Sokan számolnak be arról, hogy napjában 10-20-at, egyesek akár 100 körül is összefognak belőle. Vagyis nagyon sokan vannak, és ősszel már ők is a túlélésre mennek.
A hideg elől menekülnek a melegebb lakásokba, házakba. Jelenlétük azonban még ekkor sem veszélyes, csak nagyon (nagyon, nagyon) kellemetlen.
A legfontosabb, hogy megóvjuk tőlük az életterünket! Hogy pontosan mivel, erről szólnak a következő bekezdések…
A mezei poloska abszolút a természethez köthető rovar. Növények nedveit szívja, és petéit is növények leveleire helyezi el. A fiatal egyedek nem hagyják el a fák leveleit csak felnőtt korukra. Ahhoz, hogy megszabaduljon tőlük a zöldterületek, és fák tömeges kezelésére lenne szükség. Vagyis legalább egy olyan volumenű, jól megtervezett irtásra lenne szükség, mint a szúnyogok ellen. De ez rengeteg pénz lenne, nem beszélve arról, hogy a szigorú biocid rendeletek, amik Magyarországon jelen vannak, nem is tennék lehetővé az ilyen mértékű irtásukat.
Vagyis kizárólag az egyéni védekezés marad. Vegyük sorra őket!
Jó lenne a szúnyogháló, ha az tényleg védene!
A szúnyogháló jó lenne, de sajnos a mostani rolós rendszerek nem éppen a precíz zárásról ismertek. A sínrendszerben simán átmásznak egyik oldalról a másikra, de gyakran alul, ahol a sörte van sem zár jól egy ilyen szúnyogháló. Mindenképpen olyan szúnyogháló legyen felszerelve, ami megfelelően zár. Ilyen lehet a fix szúnyogháló is, de mindenképpen érdemes jó alaposan körül nézni. Ideiglenes szúnyoghálózásra még a tépőzárral rögzített is jó megoldás.
Vizsgáljunk meg minden lehetséges betörési pontot:
Nemcsak közvetlenül az ablakon keresztül jöhet mezei poloska a lakásba. Egy belsőtokos redőnyön keresztül is jöhetnek, ahogy akár egy egyszerű fali szellőzőn, de télen akár egy beépített tetőtér felső mennyezeti világításán keresztül is. Egy erkély esetében persze sokkal többről van szó, de érdemes mindent latba venni. Minden lehetséges bejutási pontot el kell előlük zárni. A résekkel együtt.
A mezei poloska a hűvös beálltával keresi a túlélésül szolgáló meleg területeket. Ezért érdemes alaposan átnézni, hogy a nyílászáró körül milyen apró rések, vannak, ahová el tudnak bújni.
Ez nem kis munka, de a jó hír, hogy csak egyszer kell megcsinálni, és még a fűtésszámlára is jó hatással van.
Kerülni kell a sárga színt:
Egyes irodalmak szerint a sárga szín vonzza a mezei poloskákat, így ezt a színt érdemes elkerülni. Én a magam részéről még megemlíteném a zöld, és a szürke, barna színeket. A mezei poloska tavasszal, és nyáron zöld színű, hogy jól beleolvadjon a környezetébe, ősszel, és télen barna “ruhát ölt”. Éppen ezért feltételezhető, hogy ezek a színek is jobban vonzák őket.
Készítsen fokhagyma spray-t:
Öntsön 2 bögre vízbe (500ml), 4 teáskanál szárított fokhagymaport, és keverje fel jól az oldatot. Az elkészített oldattal kezelje le az ablakpárkányokat, külső falszakaszokat az ablak körül, és egyéb olyan területeket, amit gyakran látogatnak a mezei poloskák. A fokhagyma szaga sok esetben sikerrel távol tartotta a mezei poloskákat az érintett felületről. Egyeseknek sikerült a napi 20-30 címeres poloskát néhány darabra szorítani. Fokhagymaport bármely élelmiszerüzletben fog találni a fűszerek között.
Miután elkészítette az oldatot pár óra elteltével már használhatja is. Az oldatot öntse egyszerű virágpermetezőbe, melyet szinte bármely virágosnál meg tud venni 500-700 Ft-ért, majd permetezze le az érintett külső falszakaszt az oldattal. Párkányokat, redőnytokokat szintén.
Vagy használjon mentaolajat/levelet:
A menta illatát is sok helyen említik meg a mezei poloska távol tartására. 10 csepp mentaolajat, vagy 2 teáskanál őrölt mentelevelet kell összekeverni 500 ml vízben.
Próbálta már a teafaolajat?
Szintén sikereket értek el a mezei poloska távoltartására a teafaolajal. Ebből a szinte bármely drogériában beszerezhető olajból kb 2 ml-t (kb 60 csepp) kell elkeverni 500 ml (0,5l) vízben. Majd jól összerázott állapotban alaposan be kell permetezni a mezei poloskák által gyakran látogatott területeket.
Ha vegyszer, akkor széles spektrumú rovarirtó. A címeres / mezei poloska elleni hatékonynak talált irtószereket itt foglaltuk össze.
Ha az illóolajak, különböző házi praktikák közül egy sem válna be, vagy nem szeretne ezekkel próbálkozni, és inkább a vegyszerre bízná a munkát, akkor a háztartás számára megvásárolható szerek közül a RTU, vagy Protect poloska irtót tudjuk javasolni. Sajnos a szigorú biocid szabályozás végett meglehetősen kevés a szabad forgalmú irtószerek száma, így sok készítményt nem tudunk javasolni.
(Megjegyzés: A mezei poloska nem összekeverendő az ágyi poloskával. Utóbbi már egyáltalán nem olyan barátságos, mint rokona.)
Kedves Mindenki,
Én is a “háború” miatt kerültem erre az oldalra. Bevallom, vígan olvastam végig a hozzászólásokat, bár tudom, mindannyian sikítófrászt kapunk ezektől a settenkedőktől.
Ami biztos, nekünk egy platán fa van a közelünkben, ezek ott szervezik a teljes kiirtásunkra a terveket.
Van, hogy nyitom az ablakot és abban a szent minutában már jön szembe a rohadék, a szomszéd azt hiszi ölnek valakit úgy ordítok. Nekünk chemotox és raid is van, de hiába fújom ezzel is azzal is, amik nálunk vannak edzettek, tovább téblábol a mocsok, sőt, kifejezetten olyan pofát vág, hogy mit akarok azzal a sz@rral. A slóziból visszamászik, pedig gondosan volt csomagolva. A kidobás (kitessékelés) nem megy, mert a minap kidobtam és a kis szemfüles visszajött a háló ablakán de rögtön. Én már mindent körbe is fújtam, volt hogy öngyújtógázt nyomtam a kupak alá, de nem, megint jönnek, kopogtatnak. Párom a minap a vasalódeszkán a poló alá bebújt pöcét talált, persze addigra már ki lett vasalva (haha). Gyerek pólója meg a vasalópárna ment a levesbe. Most fogok tesztelni egy “humán” csapdát, bár bevallom én mindent megteszek, hogy a humán a gyorsaságban merüljön ki.
Ha sikerült, megosztom, addig is minden fóbiásnak kitartást! Jah még valami, full nem érdekli őket, hogy tél van, csak jönnek jönnek végeláthatatlanul!
Kedves sidocious!
Ahogy ön is megjegyezte, sajnos ezek a környező fákon telepednek meg. Ezért is igyekszünk elsőként mindenkit a fizikai védekezésre rávenni. Mert a közterületen lévő környező, 10-15 m magas nagy lombkoronájú fák rendszeres vegyszeres kezelésére nem sok lehetőség van.
Bár már a naptári, és a meteorológiai ősz is elkezdődött egy hete 30 fokos kánikulákat élünk. Ha csodát nem is, de egy erős tél sokat tudna tenni ellenük. Hozzáteszem ugyanakkor, hogy városi környezetben az elhagyott, használaton kívüli padlástereken, egyéb épületekben van hová behúzódni.
De sok a kérdőjel bennünk is.
Szakmai körökben sem pontos, hogy a hideg, vagy az életterük megváltozása, esetleg más tényezők csökkenthetik-e a számukat télen. Egyes kutatások szerint a téli ingadozó hőmérséklet sincs túl jó hatással rájuk.
Télen a címeres poloskafélék anyagcseréje drasztikusan lelassul, a rovar lényegesen kevesebbet táplálkozik. Minimális energiát használ csak fel, csak tartalékokból él. Ebben a táplálékmentes téli időszakban minél több energiát használ fel, annál esélyesebb, hogy a rovar idővel elpusztul. Ezt figyelembe véve az ingadozó téli hőmérséklet, mint megoldás logikusan is hangzik, csak ezzel egyéb más problémával találnánk szembe magunkat.
Kitartás mindenkinek, bízom benne, hogy jövőre lesz lehetőségünk kutatásokat végezni nekünk is, mert rajtunk kívül sajnos kevés szakmai érdeklődés övezi ezt a problémát.
Üdv,
Abatox Kft.
Sziasztok! Nálunk (14.ker) is elszaporodtak az utóbbi napokban ezek az undorító lények. A porszívó valóban hatásos a függönyön lévőkre, befőttes üveggel vagy pohárral pedig a falon/szúnyoghálón lévőket aránylag jól el lehet kapni. Este kipróbálom az ecetes megoldást. Az illóolajokat próbálta már valaki? Tapasztalat?
Tisztelt Abatox kft.
Való igaz, hogy invázió szerűen jelennek meg, azt azonban kötve hiszem, hogy a hűvös idő meg fogja állítani.
Ráfújtam több példányra is fagyasztó sprayt ( -50C° ) de semmit nem használt.Más bogarak kis jégdarabként pottyannak a földre, ezek a dögök vígan tovább sétáltak néhány másodperc múlva. …KI lehet próbálni!
Esetleg, probalta mar valaki az ultrahangos rovarriaszto szerkezeteket?
Tisztelt Mindenki,
Csatlakozom a temahoz mivel kimondottan fobianak neveznem mar a nalam kialakult mezei poloska -undort… Nagyikam bevalt “gyujtomodszere” volt veluk szemben egy nagyobb nyaku muanyag flakon -pl a Nestea-s flakonok ilyenek, az aljan szappanos vizzel. Fuggonyon, ablakon, falon, alulrol “alanyulva” az uveg nyakaval – siman belepottyan, ra a kupak es vege is. Nincs budos, es nem kell hozza annyira kozel menni.
Ha ez a véletlen, akkor milyen lenne, ha szándékosan jönnének be a lakásba?
Érzik, hogy jön a tél, mert az utóbbi két hétben egész hadsereg jelent meg az erkélyen (odasüt a nap). A férjem valamelyik nap 80-at szedett össze.
Amúgy nem tudom, hol, de átteleltek, mert egész télen találtam a lakásban élő példányt.
Tavaly volt egy írtás, de nem vettem észre, hogy használt volna, igaz csótány ellen irottak, és azt mondták, hogy a büdös ellen is jó.
Én egy egyenes lapátot használok a megfogásukra, és egy átlátszó, vékony műanyagpoharat. A szappanos vizet kipróbálom.
A kitinpáncélosokra való irtószer (chemotox és társai) jó, csak elég büdös.
T. Abatox!
Fa építésű tetőtéri szobákban rendszeresen rengeteg mezei poloskát találtunk. Egy idő után akkora mennyiségben jöttek, hogy megelégeltük a szedegetésük, így körbe lefújtuk az ablakokat rovarirtóval, aminek eredményeképpen nagyjából 60-70 poloska jött elő a fa repedéseiből és a szúnyogháló sörtés széle alól. Létezik, hogy oda “fészkeltek” be? Ez esetben mit lehet tenni?
Előre is köszönöm!
Az előzőhöz kiegészítés:
“kupak” bármi lehet, nem csak deo-kupak, hanem pl. műa.felespohár, vagy kis üvegpohár. Tanácsos olyan eszközt választani, amit utána már nem használunk rendeltetés-szerűen (nem tesszük vissza a deo-ra, nem iszunk belőle…) Én egy évekkel ezelőtt leszerelt vízóra külső műa.burkolatát rendszeresítettem rovar-megfogásra. Átlátszó, nagy, és másra nem használatos…
És rovarozás után mindig mossunk kezet!!!
“Jó éjt okoska, meg ne csípjen a poloska!”
(by Elvitte a víz c. animáció)
Nálunk csak pár éve jelentek meg a környéken nagy számban (Bp.6.ker belső része). Csukott ablakon is bemásznak valahogy (az ablak jól zár, szigetelt, mégis a két ablak közé kerülnek időnként… “Hudini-bogarak”) Kívül tartani őket képtelenség, nekem három megoldásom van a betéved egyedek ártalmatlanítására:
1: ha palfon, csillár, akkor porszívó.
2: ha elérhető de gyakran repked, Raid csótányírtóval pici spricc, és pár perc után megmurdel. (Szerencsére a spricc nem hagy nyomot!) Összeszedésre egy erre rendszeresített csipeszt használok, de csak óvatosan, a lábikót megfogva!
3: ha elérhető és nyugodt, akkor egy nagy kupak rá, alá betol egy papírcetli ami lefedi a kupak alját (megvagy!), és a cetlivel lefedett kupak bele a szappanosvízbe. (Csak erős idegzetűeknek, mivel ujjvég esetleg érintkezhet azzal a szappanos közeggel, amibe az ellenség kerül.) Átlátszó kupak ajánlott, hogy ne érjen meglepetés. Ügyes kezűek függönyön is alkalmazhatják a kupakolást. Gyors, higiénikus, bűzmentes.
Az elektromos légyfogót próbálta már valaki?
13 ker, napról napra több van, párom totál sikítófrászt kap, én is utálom őket szedegetni. Szellőztetni szeretnenk de nehez… Nincs valami szag vagy fustolo vagy akarmi ami legalabb abban a 15-30 percben elvezi a kedvüket amíg kinyitom az ablakot?
Előre is köszönöm
Hello hogy lehet kirtani a mezei poloskát a házbol.minden éven ilyen tájban megjelennek és tele velük a ház.nem tudom hol jönnek be,mindenhol ott vannak.aki tud segiteni vagy tanácsot adni az kérem irjon.előre is köszönöm.
Azt hittem, a napi harminc nálam valami guiness, hát nem. Ráérek vadászni, a chemotoxot hatékonynak találom. Néhány perc, ágaskodnak, igaz, utána sokáig csápolnak még a két ablak között. Nem kell csüggedni, “Az élet célja a küzdés maga”.
Valaki segítésen!!!!!
Nem bírom elviselni ezeket a bogarakat.itt lakom a 13.keruletben és egyre több “büdös Bogár” jön be most is az elmúlt 5 percben 3mat csaptam agyon . Rosszul vagyok , ha meghallom őket.. Aludni, enni nem tudok. Valami praktikát adjon legalább valaki
A jelzők a hangjára értendők
Bocs
Tisztelt Mindenki !
Segítsetek, ma reggel óta olyan reszelős csörgő szerű valamit nem találok a szuterén irodánkban.Mindent felforgattunk.Tuti valamilyen bogár.
Mi lehet az ?
T.Cim!
Valoban felreertettuk egymast.
A mar bentlevokre gondoltam.Minden este setalgatnak a faburkolat alol bujnak ki.Szerintem ott elszaporodtak.Ha nincs is utanpotlas a mar ottlevoket ki kell irtani,de mar nincs idegem kiserletezni az elfogasukkal.
Mikor mar otosevel vandorolnak akkor kellene valami hatasos spricni rajuk,hogy ne egyenkent kelljen levadadszni!
Koszonettel:Lukacs Istvanne
T.Cim!
Pontosan ez a fizikai vedelem undorito.Papirzsebkendovel a kezemben hajkurasszam azokat a bogarakat amelyektol szinte rettegek.Jo lenne rajuk fujni valamit,mert ha mar nem mozognak konnyebb eltakaritani azokat.
Koszonettel:Lukacs Istvanne
Kedves Lukács Istvánné!
Félre értett, vagy én önt. Nem azt tanácsoljuk, hogy fizikálisan szedje össze a lakásban/házban lévő bogarakat, hanem, hogy fizikai (nem vegyszeres) úton gátolja meg a bejutásukat. Azt, hogy papírzsebkendővel szedegesse az ablak külső felén, a teraszon, vagy erkélyen lévő címeres poloskákat, azt mi sem tanácsoljuk, mert tényleg értelmetlen.
Üdvözlettel:
Abatox Kft.
T.Cim!
Nem akarok tiszteletlen lenni,de mi ertelme van legalabb 30-szor ugyanazt tanacsolni az elkeseredett erdeklodoknek?Nekem mar idegosszeomlasom van ezektol a rovaroktol, az undortol mar enni sem tudok.Kerem irjak meg melyik rovarirtoszertol pusztulnak el azonnal.Nem mozgo
allapotban kevesbe undorito felporszivozni ill. eltakaritani azokat!
Koszonettel:Lukacs Istvanne
Kedves Lukács Istvánné!
A kérdések zöme mindig arra irányul, hogy mit lehet tenni velük. Amire mindig csak egy féle választ tudunk adni. A címeres poloskafélék nem terjesztenek betegséget, és nincs járványügyi jelentőségük, így várhatóan nem sok fellépés lesz vele szemben önkormányzati szinten. Vagyis marad az egyéni védekezés. De mivel ez a rovar növényi kártevő, így a háztartásra szánt rovarirtó szereknek nincs sok értelmük. Mert a probléma forrása az, hogy bejutnak, és nem az, hogy már bent vannak. Azért mondjuk el ezt 30-szor, mert a háztartások kezében ezen kívül nem sok minden áll rendelkezésre.
A címeres poloskafélék ellen a növények teljes körű, kiterjedt kezelését kell elvégezni. Ezt minimum utca szinten kell elvégezni. A petéiket ugyanis a növények leveleire teszik le, és a kifejlettek is azok nedveit szívja. Az érkező hideg vonza őket a melegebb területekre. A melegebb ablaküvegen is jobban érzik magukat, de városi környezetben számtalan helyre (pl:padlástér) be tudnak húzódni, ahol a telet átvészelik.
Mi mondhatunk irtószert ellenük, de mivel növényvédő szerek, képesítés nélkül senki nem fog tudni hozzá jutni. Maradnak a házi praktikák, amikkel itt a kedves hozzászólók segítik is támogatják egymást. Mi egyértelműen azt javasoljuk, hogy fizikailag védekezzen az ember, a bejutottak ellen pedig használják a hozzászólók által felvetett házi praktikákat.
Sokan esküsznek 40ml/l fokhagyma-sprayre, vagy 10ml/l-es neem olaj keverékre, szappanos vizes oldatra.
Ha bármi előrelépés van az ügyben be fogunk róla számolni. A csapdával egyenlőre nem jutottunk sokra.
Üdvözlettel:
Abatox Kft.
Tisztelt Abatox Kft.!
S.O.S. varjuk a 2016.03.16. 09:17-i uzenetukben igert csapdat vagy megoldast a mezei poloskak ellen!
Koszonettel, Liz
Hihetetlen, hogy erre a dögre semmiféle irtószer nincs, sok ember életét keseríti meg, az újpesti lakótelepen is, nagyon várom hogy központilag csináljanak valamit.
Tisztelt Sztojka Szilárdné! Mindenben egyet értek Önnel,csak sajnos nincs gazdája a probléma megoldásának. Nekem egy doktor úr adta azt a tanácsot, hogy egy spriccelős flakkonba töltsek ecetet és csak a lakáson kivűl, ablak párkány, erkély szélét fujjam be mikor sötétedik.A lakáson belül nem tanácsos, mert ragad és elég maró szaga van, bár az elpárolog, eddig bevált igaz nem mindég.
Bocsánat az elütésekért.
Tisztelt Cím!
Ez már egy háború ezekkel a nyavalyás dögökkel. Minden lehető módon próbálok védekezni, egy-két dög mégis betolakodik a lakásba. Holnap megveszek az illóolajokat, keveréket készítek belőlük, de utána mit kell csinálni? Rákeni az ablakrésekre, agy csak egy kis tálkában szabadon hagyni? Más. elyik szervezet végzi állami szinten a rovarírtást (szúnyog, kullancs), ki a felügyeleti szerve, melyik minisztériumhoz tartozik? Véleményem szerint ez egy országos probléma. Központilag kellene írtani. Sok ember életét keseríti meg. Az enyémet nagyon, félek tőlük, undorodom tőlük. Olvastam Önöknél, hogy két-három km-es körzetben – gondolom permetezéssel – lehetne írtani őket. Hát tegyék. Szeretnék ennek a végére járni, ha kell, gyűjtök aláírásokat is, de nem akarok velük élni.
Kérem, hogy válaszoljanak feltett kérdéseimre, hogy minél előbb lépni tudjak.
Tisztelettel Sztojka Szilárdné
Sajnos ezek a dögök minden időt túlélnek! Egy télen sem lett belőlük kevesebb,hiába volt hó és hideg, semmi sem használ ellenük! Nem lehetne mondjuk azt az állatot betelepíteni amelyik ezeket a rohadékokat felzabálnák? Talán egyszerűbb lenne a megoldás nem? Azért az hihetetlen és elszomorító, hogy ilyen szinten nem lehet semmivel kiirtani. Tegnap előtt este fél óra alatt 30 darabot sikerült összefogdosnunk a gyerekkel, és azt cáfolnám, hogy véletlenül jönnek be a lakásba, mert ott sorakoznak az ablakpárkányon, arra várva, hogy kinyissuk az ablakokat hazaérkezéskor, és mint a jól nevelt kisiskolások, már jönnek is befelé!
Kedves Csilla!
Sajnos az utóbbi telek nem voltak olyan erősek, és a hideg sem volt tartós, de városi környezetben könnyebb áttelelni, mert a padlásterekre nagyon jól be tudnak húzódni. Sajnos volt már olyan, hogy egy hasznosnak vélt rovar betelepítettek az országba, viszont mostanra már inkább hátrányossá vált a jelenlétük. Folyamatosan figyeljük, hogy történik-e valami előrelépés. Ha lesz azonnal beszámolunk róla.
Üdvözlettel:
Abatox Kft.
Végig olvasva a hozzászólásokat, döbbenten állok a mezei poloska, kinem írtásával kapcsolatosan.