Cart-icon0

Mezei poloska a lakásban

mezei poloskaA tavasz beköszöntével, de főként a hideg tél közeledtével gyakori, hogy mezei poloska jelenik meg a lakásban. Persze az sem ritka, hogy nyáron, olykor-olykor a függönyön látunk sütkérezni egyet.

Mivel a legtöbben nem sokat tudnak a mezei poloskáról, így nem is igazán tudják, hogyan viszonyuljanak hozzá, ha egy mezei poloska megjelenik a lakásban.

“Le kell csapnom? Vagy elég kitessékelni a lakásból? Rám fog támadni? El fog szaporodni a lakásban?”

Nem veszélyes, csak nagyon zavaró, és büdös!

Kezdeném rögtön a legmegnyugtatóbb dologgal. A mezei poloska emberre veszélytelen rovar. Még csak nem is ragadozó rovar. Főként növények nedveit fogyasztja. Mivel szúró/szívó szájszervvel rendelkezik előfordulhat, hogy az embert megcsípi. Ez azonban ritka, és csak akkor fordulhat elő, ha közeledésünket támadásnak veszi. De még ekkor sem nevezhetjük őket agresszív, támadó rovarnak. Ennél sokkal békésebb

Az egyetlen kellemetlen dolog a mezei poloskában, hogy veszély esetén védekezésképp bűzt áraszt magából, és minél többen vannak, annál inkább érezhetővé válik a bűz már a lakásban is. A bűzmirigye miatt, és főként, hogy egy behurcolt fajról van szó, nincs igazán Magyarországon természetes ellensége, és még a rovarevő madarak sem fogyasztják.

A mezei poloska a lakásban semmilyen veszélyt nem jelent. Mivel a lakás egyáltalán nem a megfelelő közeg a számára, elszaporodni nem fog, maximum megpróbál áttelelni. De mivel a szobahőmérsékleten nem fog lelassulni az szervezete, így növényi nedvek hiányában hamar ki fog száradni.

Nyáron véletlenül jutnak a lakásba!

Főleg azért sem, mert a mezei poloska tipikusan csak véletlenül kerül be a lakásba a tavaszi, nyári időszakban. Eltévedve beszáll az ablakon. Esetleg egy séta alatt a táskánkra száll egy, amit végül beviszünk a lakásba.

Télen már ők is a túlélésre játszanak!

A tél közeledtével egyes térségekben sajnos inváziószerű mennyiségben is megjelenhetnek. Sokan számolnak be arról, hogy napjában 10-20-at, egyesek akár 100 körül is összefognak belőle. Vagyis nagyon sokan vannak, és ősszel már ők is a túlélésre mennek.

A hideg elől menekülnek a melegebb lakásokba, házakba. Jelenlétük azonban még ekkor sem veszélyes, csak nagyon (nagyon, nagyon) kellemetlen.

A legfontosabb, hogy megóvjuk tőlük az életterünket! Hogy pontosan mivel, erről szólnak a következő bekezdések…

A mezei poloska abszolút a természethez köthető rovar. Növények nedveit szívja, és petéit is növények leveleire helyezi el. A fiatal egyedek nem hagyják el a fák leveleit csak felnőtt korukra. Ahhoz, hogy megszabaduljon tőlük a zöldterületek, és fák tömeges kezelésére lenne szükség. Vagyis legalább egy olyan volumenű, jól megtervezett irtásra lenne szükség, mint a szúnyogok ellen. De ez rengeteg pénz lenne, nem beszélve arról, hogy a szigorú biocid rendeletek, amik Magyarországon jelen vannak, nem is tennék lehetővé az ilyen mértékű irtásukat.

Vagyis kizárólag az egyéni védekezés marad. Vegyük sorra őket!

Jó lenne a szúnyogháló, ha az tényleg védene!

A szúnyogháló jó lenne, de sajnos a mostani rolós rendszerek nem éppen a precíz zárásról ismertek. A sínrendszerben simán átmásznak egyik oldalról a másikra, de gyakran alul, ahol a sörte van sem zár jól egy ilyen szúnyogháló. Mindenképpen olyan szúnyogháló legyen felszerelve, ami megfelelően zár. Ilyen lehet a fix szúnyogháló is, de mindenképpen érdemes jó alaposan körül nézni. Ideiglenes szúnyoghálózásra még a tépőzárral rögzített is jó megoldás.

Vizsgáljunk meg minden lehetséges betörési pontot:

Nemcsak közvetlenül az ablakon keresztül jöhet mezei poloska a lakásba. Egy belsőtokos redőnyön keresztül is jöhetnek, ahogy akár egy egyszerű fali szellőzőn, de télen akár egy beépített tetőtér felső mennyezeti világításán keresztül is. Egy erkély esetében persze sokkal többről van szó, de érdemes mindent latba venni. Minden lehetséges bejutási pontot el kell előlük zárni. A résekkel együtt.

A mezei poloska a hűvös beálltával keresi a túlélésül szolgáló meleg területeket. Ezért érdemes alaposan átnézni, hogy a nyílászáró körül milyen apró rések, vannak, ahová el tudnak bújni.

Ez nem kis munka, de a jó hír, hogy csak egyszer kell megcsinálni, és még a fűtésszámlára is jó hatással van.

Kerülni kell a sárga színt:

Egyes irodalmak szerint a sárga szín vonzza a mezei poloskákat, így ezt a színt érdemes elkerülni. Én a magam részéről még megemlíteném a zöld, és a szürke, barna színeket. A mezei poloska tavasszal, és nyáron zöld színű, hogy jól beleolvadjon a környezetébe, ősszel, és télen barna “ruhát ölt”. Éppen ezért feltételezhető, hogy ezek a színek is jobban vonzák őket.

Készítsen fokhagyma spray-t:

Öntsön 2 bögre vízbe (500ml), 4 teáskanál szárított fokhagymaport, és keverje fel jól az oldatot. Az elkészített oldattal kezelje le az ablakpárkányokat, külső falszakaszokat az ablak körül, és egyéb olyan területeket, amit gyakran látogatnak a mezei poloskák. A fokhagyma szaga sok esetben sikerrel távol tartotta a mezei poloskákat az érintett felületről. Egyeseknek sikerült a napi 20-30 címeres poloskát néhány darabra szorítani. Fokhagymaport bármely élelmiszerüzletben fog találni a fűszerek között.

Miután elkészítette az oldatot pár óra elteltével már használhatja is. Az oldatot öntse egyszerű virágpermetezőbe, melyet szinte bármely virágosnál meg tud venni 500-700 Ft-ért, majd permetezze le az érintett külső falszakaszt az oldattal. Párkányokat, redőnytokokat szintén.

Vagy használjon mentaolajat/levelet:

A menta illatát is sok helyen említik meg a mezei poloska távol tartására. 10 csepp mentaolajat, vagy 2 teáskanál őrölt mentelevelet kell összekeverni 500 ml vízben.

Próbálta már a teafaolajat?

Szintén sikereket értek el a mezei poloska távoltartására a teafaolajal. Ebből a szinte bármely drogériában beszerezhető olajból kb 2 ml-t (kb 60 csepp) kell elkeverni 500 ml (0,5l) vízben. Majd jól összerázott állapotban alaposan be kell permetezni a mezei poloskák által gyakran látogatott területeket.

Ha vegyszer, akkor széles spektrumú rovarirtó. A címeres / mezei poloska elleni hatékonynak talált irtószereket itt foglaltuk össze.

Ha az illóolajak, különböző házi praktikák közül egy sem válna be, vagy nem szeretne ezekkel próbálkozni, és inkább a vegyszerre bízná a munkát, akkor a háztartás számára megvásárolható szerek közül a RTU, vagy Protect poloska irtót tudjuk javasolni. Sajnos a szigorú biocid szabályozás végett meglehetősen kevés a szabad forgalmú irtószerek száma, így sok készítményt nem tudunk javasolni.

(Megjegyzés: A mezei poloska nem összekeverendő az ágyi poloskával. Utóbbi már egyáltalán nem olyan barátságos, mint rokona.)

SEGÍTHETÜNK MEGSZABADULNI A KELLEMETLEN LÁTOGATÓKTÓL?

30 éves kártevői múlttal nemcsak szakembert talál nálunk, hanem tucatnyi házilag is bevethető irtószert, és csapdát, amiket mind bátran ajánlunk önnek. Akár 1 napon belül eljuthat önhöz webshopunkból.

Szakembert hívok
Megnézem az webshopot
Itt kérdezhetsz, ha tudunk, válaszolunk:
Hozzászólások
  • Büdöspoloska riasztó (nem ölő) illóolaj-keverék:

    szegfűszeg, citromfű és fodormenta illoolajának keveréke nagy hatásfokkal távoltartja a rovarokat.
    Az ylang-ylang olaja is hatásos.

    Forrás (angolul):
    http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/jen.12101/abstract

  • Véletlenül lenyeltem egyet . Lehet belőle bajom ?

  • Kellene egy “igazi” tél és akkor valószínűleg kevesebb lenne belőlük. Csepelen az év minden napján vannak. Elektromos légycsapóval pikk-pakk meg lehet fogni, csak a szaga… 🙂

  • Kedves Mindnyájan!

    Buda közepén, egy 100 éves társasházban lakunk, és tavaly télen jelentek meg ezek a nagy poloskák. Először megijedtünk, de most már – sajnos- rutinosan megfogjuk egy papírzsepivel, mert szerencsére nem olyan gyorsak, mint egy légy vagy szúnyog. A zsepit összeszorítva rálépek (nem szőnyegen) és lehúzom a wc-n. Ennyi. Nem tessékelek, mert visszajön! És igenis nekemrepült egy, és nem támadtunk!
    Ani

  • 20 éve lakom kőbányán, az újhegyi lakótelepen és a tavalyi év őszén fordult elő először, hogy meglepték a ház környékét.Szinte egész télen volt 1-2, de most már újra tömegesen jönnek elő. Elképesztő, hogy nem lehet szellőztetni tőlük, mi lesz a nyári melegben? ..és hol voltak 20 évvel ezelőtt?

  • Jó lett volna azt olvasni, hogy van vmi szer ellenük, ugyanis az elmúlt években elképesztően bedurvult a helyzet (Bp 11,14,18 kerületben ugyanezt tapasztalom). Korábban nem voltak ilyen inváziós megjelenések és bármennyire jól szigeteltek az ajtók, ablakok, mindenhol szúnyogháló, állandóan találni bent néhányat (még januárban is, gondolom, még ősszel bújik el vhol), a terasz, meg a kinti bútorok rendszeresen tele vannak velük.
    Vki kísérletezzen ki már vmit ellenük, halál rájuk 🙂

  • Nincs a mezei poloskák részére
    valami csábitó anyag, amivel
    csapdába lehetne csalni?

    1. Kedves Judit!

      Csábító anyag nincsen sajnos, de hamarosan mutatunk egy csapdát, ami bár nem tökéletes, de remélhetőleg sokaknak segíthet.

      Üdvözlettel:
      Abatox Kft.

  • Kôbányán egész õsszel rengeteg poloska volt, fôleg például az erkély falain, de a lakásba is bejöttek. A hidegebb napokon eltûntek, de sajnos épp ma, az elsô szép tavaszi napon, már találtam is egyet a lakásban. Számomra elkeseritõ, hogy ennyi ember szenved tôlük, és mégsem hallottam sehol, hogy akár önkormányzati szinten, a zöld területeken irtásba kezdtek volna valamilyen vegyszerrel, pl. úgy, mint a szúnyogok ellen. Úgyhogy a mai naptól kezdve megint résen kell lenni, nézni a függönyt, szúnyoghálót, szobafalakat… kérdésem: most már a következô télig, hidegig folyamatosan invázió lesz? Mert végül is szeptembertõl decemberig itt dekkoltak, kis szünet után megint itt vannak. ahogy olvasom országos szinten szenvedünk tõlük, mégsem történik állami szinten semmi sem, nem hallok errôl semmit, holott a szúnyogirtással foglalkozni szoktak. Venni fogok hajlakkot, ha az hasznâl, es elõre elment a kedvem az ablaknyitástól is.

  • Kedves Abatox!
    Mi ugyan Németországban élünk, és csak gyanítottam, hogy ezzel a bogárral találtam magam szemben. Létezik, hogy barna színben is van? És hangosan zümmög? Ellenben nem túl gyors. Igaz, hogy alig találtam meg, de megmondom őszintén, mivel nem tudtam mi az, ráadásul félig sötétben én lecsaptam. Ami meglepett, hogy véres lett az újság. Ebből következtettem, hogy talán vérszívó. Teljesen úgy nézett ki mint a képeken, ettől függetlenül nem vagyok benne biztos, hogy poloska. Önök szerint?

  • Üdv! Évekin kínlódtunk mi is a poloskákkal, mire rájöttünk a trükkre: hajlakkal lefújva azzonal elpusztul, feltéve ha egy égő öngyújtót helyezünk az állat és a hajlakkos flakon közé.
    Figyelem! Más éghető dolgokban is kárt tehet a láng, nekünk egy függöny bánta, de a poloska is elpusztult!

  • Nálunk ősztől kezdve folyamatosan vannak a házban, de főleg mostanában kerülnek elő nagyobb számban. Elképzelhető, hogy szaporodtak a házon belül? Nyáron a paradicsomokon szoktak nagy számban üldögélni, talán már akkor le kellett volna őket fújnom szappanos vízzel? Úgy látom, a poloska nagyon sokak számára okoz problémát, ki kellene már fejleszteni valami irtószert ellenük. Mivel nem is őshonos nálunk, szerintem mindenki csak örülne, ha megszabadulnánk tőlük! Arról nem is beszélve, hogy milyen jó üzlet lenne annak, aki kifejleszti az irtószert.

  • Kedves Abatox és mindenki!
    Már ősszel is írtam ide,akkor jelentek meg először a bogarak,de most újra itt vannak és már kezdem nagyon unni őket!! Vajon van valami összefüggés a házak színe és a bogarak megjelenése között? A mi házunk fehér,a szemben lévő és a mellettünk lakóké narancssárga és citromsárga. Érdekes módon náluk egy bogár sincs sehol. Ez hogy lehet? Miért csak a miénken van? Nektek milyen színű a házatok? Ahol bejön a redőnyzsinór,az ablak felső részén,vajon ott is be tudnak préselődni? Most ott is betapasztottam,mert már nem tudok mit kitalálni.. 🙁

  • Nálunk bentragadt pár példány őszről. De nem volt szívünk kitenni őket a hidegbe, így ha elkóborolnak a lakásban, akkor visszapakoljuk őket a szobanövényekhez. Nyáron ha bejönnek, akkor simán kirakjuk őket. Park közelében lakunk. Ez van.

  • Tisztelt abatox! Két hete szinte minden nap találok 1-2 mezeipoloskát a tetőtéri hálószobában. Sírni tudnék! Azóta nem merem kinyitni az ablakot mert nem tudom,hogy most jöttek be kintről,vagy átteleltek a lakásban és most jöttek elő? Ha az utóbbi van és kinyitom az ablakot kimennek? Tisztelettel várom válaszukat!

    1. Kedves Pötykó/Éva!

      Vélhetően arról lehet szó, hogy a szigetelés közé valahová behúzódtak, és találtak egy utat a lakásba (pl: lógó csillároknál). Ha a lakásban töltötte volna a szept-jan közötti időszakot azt sokkal korábban észlelték volna. A lakásba bejutott poloskák gyakran másznak a természetes fény felé, így szinte mindig a függöny körül kötnek ki. Viszont nehéz őket rávenni arra, hogy kirepüljenek, mert nem megfelelő a hőmérséklet ahhoz, bár furcsa dolgokra képes a február eddig.

      Üdvözlettel:
      Abatox Kft.

  • Én úgy vettem észre, idén télen a nagyon hideg, fagypont körüli hőmérsékletű napokon eltűntek, gondolom meghúzták magukat kevésbé hideg helyeken, de amint kicsit enyhébb lesz az idő, feltűnnek a lakásban.

  • Szintén naponta találok 1-2 példányt belőlük a budapesti 6. emeleti lakásban, még most januárban is! Ezelőtt ilyet soha nem tapasztaltam, ez már tényleg invázió. Szerintem a porszívó nem jó megoldás, mert amilyen fejlett a túlélési ösztönük, a porzsákból is képesek kimászni. Én is inkább kidobom őket, remélve hogy talán megfagynak. Tudom ugyan, hogy ártalmatlanok, mégis nagyon kellemetlen nekem, mivel rovarfóbiám van. Jó lenne valami megoldás ellenük.

    1. Kedves Mária!

      Ez általában azért van, mert olyan helyre tudtak visszahúzódni, ahol megvan a kellő hőmérséklet ahhoz, hogy ilyen időben is életben maradjanak. Akár az is lehet, hogy a padláson vannak.

      Üdvözlettel:
      Abatox Kft.

  • Átlag naponta egy mezei poloskát találok. Ezek előbb-utóbb megjelennek olyan helyen, ahol rájuk tehetek egy krémes tégelyt, majd alácsúsztatok egy
    kártyát, és kidobom jó messzire a lakástól. Elnyomni nem szabad, mert akkor nagyon büdös! (És mit szólnának hozzá a buzgó állatvédők?)

  • Még ma, december 30-án is fogtam egyet. Agyrém. Bent volt a lakásban a kis dög. A módszerem az, hogy ráborítok egy üres gyufásdobozt, ráhúzom a külső részt (ezzel bezárom), aztán kiviszem a vécébe, kidobom a dobozból és lehúzom. Nem jönnek vissza. Egész ősszel kb. 50-et nyírtam így ki, és látom, másokhoz képest még nincs okom panaszra.

    Egyébként ártalmatlan bogár, ahogy itt írják is a szakértők, csak éppen sok ember undorodik tőle. Én is. Nem tudok jobbat, mint azt, hogy ha meglátok egyet, azonnal levadászom.

  • Utolért minket is a mezei poloska invázió. Undorodom ezektől az állatkáktól. Már ott is a poloskákat látom ahol nincsenek. Valóban semmilyen rovarirtó nem használ ellenük. Az undortól és a félelemtől ( nem vicc félek tőlük ) ma egész nap vakaróztam. Valamit kitalálhatna valaki ellenük!

  • Annak esetleg van jelentősége, hogy milyen színű a függöny? Úgy értem sötét színű függönyre ugyanúgy jönnek, mint fehérre?
    Köszi!

  • Köszönöm, jó ötlet, a darázscsapdát ismerem, ügyes kis szerkezet, csak meglehetősen gusztustalan a tisztitása:)

    Ja és tegyük hozzá, hogy állitólag – valahol olvastam – nem ám olyan kis ártalmatlan jószágok ezek a büdösbogarak, mert tönkre teszik a növényeket. Furcsa, hogy igy elszaporodtak, kb 10 éve, addig csak olvastam róluk Sarkadi Imre Oszlopos Simeonjában, ahol a házmesternő gonoszságát ugy ábrázolta, hogy az szétnyomott büdösbogarakat, berakta egy gyufásskatulyába és azt az általa gyülölt ember ruhásszekrényébe..
    Erre megjelent nálunk tömegesen ez a kis gonosz dög.
    🙂

    1. Kedves Jamm!

      Emberre veszélytelen, de a növényekben már tud kárt tenni. Városi környezetben könnyen át tud telelni, na meg a telek sem olyan borzasztóan hidegek.
      Amíg nem lesz tartós, erős fagy télen, sok hóval, és közterületi védekezést sem vetnek be, addig nem nagyon lesz változás.

      Üdvözlettel:
      Abatox Kft.

  • Végre másokat is idegesitenek ezek a zöldbogarak, nálunk is rengeteg van belőle.

    Szunyoghálón kétféle módon jönnek be: vagy a keretnél, ha az nem szigetel tökéletesen /egy légy, szunyog, darázs ott nem férne át, de mivel keményhátu, azon keresztültüszekedi magát és bejut/
    vagy a rolós szunyoghálónál felmászik az egyik oldalon, a másikon lejön, mert ott ugye van hely.

    Nem véletlenül jönnek be a lakásba, hanem tudatosan, furmányosan sunyi módon, várják, hogy kinyissuk az ablakot és már ott állnak lesben várva, hogy gyorsan bejuthassanak, ugyanis a lakásban tudnak a legbiztonságosabban áttelelni.

    Nekem az a módszerem, hogy egy nagyobb száju orvosságosüvegbe lököm, s folyamatosan rázva, hogy ne tudjon felmászni kiviszem a szabadba és elengedem.
    Most érezhetik, hogy hideg jön, mert tömegesen megjelentek a házak falán és ablakok körül, már bebarnulva, készen a téli álomra.

    1. Kedves Jamm!

      Nyáron, mikor ez a cikk született a bejutásuk véletlenszerű, nem tudatos, de télen már a túlélésre játszanak ők is. Át akarnak telelni. Szokták még őket a darázscsapdához hasonló pet palackba is összefogni őket. Itt a pet palack felső részét le kell vágni, és feje lefelé állítva vissza kell tenni a palack alsó részébe. Ez által egy tölcsér jön létre. amiből nem igazán tudnak kijönni.

      Üdvözlettel:
      Abatox Kft.

  • Nem olyan nagy vasziszdasz,nem kell tőle tartani. Ilyenkor tél elején családi házamban minden nap találkozom naponta 1-2.-vel.Papírzsepikendővel megfogom, klotyóba lehúzom.

    1. Kedves Suttyó!

      Elnézést, hogy így szólítom, de ön írta ezt a becenevet. Ha 1-2 példányról van szó, az tényleg nem nagy ügy, bár lehet attól még sokaknak kellemetlen. Viszont itt akár százas ezres nagyságról is beszélhetünk. Ezt a videót érdemes megnéznie, ilyen hazánkba is sok helyen előfordul: https://www.abatox.hu/rovarirtas-cikkek/budos-bogar-poloska-invazio

      Üdvöözlettel:
      Abatox Kft.

  • Hozzank is berepulnek allandoan.
    Az egyetlen megoldas: zsebkendovel megfogom es lehuzom a vecen.

  • Üdv mindenkinek.
    A mi környékünkön is elszaporodtak ezek a kellemetlen látogatók(XIII.ker)
    Már tavaly is volt 1-2 ami betévedt a lakásba, de idén eldurvult a helyzet. Nekem rovarfóbiám van, menekülök minden rovar elöl. Felraktam 1 hálót, de kirágják (nem biztos hogy a poloskák, de gyanítom) és így bejutnak a lakásba. Van hogy 5-6 példány pihen a függönyön. Szóval a lényeg: én úgy tapasztalom, a leghatékonyabb módszer a porszívó. Leütni nem érdemes, mert iszonyú büdösek. A másik gondom a lombsáska, szintén előfordul. Esetleg van valami szer amivel ki lehet irtani? Elég nagy testű, és mozgékony, és azt már nem merem porszívóval se megközelíteni.

    1. Kedves Kenny!

      A mezei/címeres poloskáknak szúró szívó szárszerve van, így nem ők rághatták meg a szúnyoghálót. A lombsáska elvileg Európában nem honos, biztosan róla van szó, nem a zöld lombszöcskéről?

      Üdvözlettel:
      Abatox Kft.

Hozzászólások zárolva.