Cart-icon0

Darázscsapda készítése házilag

Nem mindig a szakember tudja a legjobb megoldást nyújtani a darazsak ellen! Előfordulhat olyan helyzet, hogy mást megoldást kell választani. Tipikusan ilyen eset, mikor kósza darazsak szállingóznak a kertbe. Nem nagy számban, nem is mindig egy fix helyen, de állandóan látni őket.

darázscsapda házilag

Ez a jelenség több okból is kialakulhat:

1.) Tartós szárasság, és meleg:
Nyáron gyakori jelenség, hogy a meleg, száraz időnek köszönhetően a darazsak teljesen kiszámíthatatlanul megjelennek a kertben. Eddig semmi nyomuk nem volt, hirtelen mégis ott vannak. Fészek pedig nincs, legalábbis ott!

A forróságban a kiszáradás ellen a darazsaknak is védekezniük kell, ezért nedvességet keresve folyamatosan pásztázzák a környéket. Váratlanul megjelenhetnek a medence körül, öntözött füves területeken, kerti-tó körül.

Ezt a problémát, illetve a helyzet visszaállítását egy eső több mint valószínű, hogy orvosolni fogja. Egy szakember viszont a lehető legritkább esetben fogja tudni, hiszen a fészkek kiirtása nélkül minden próbálkozás garantálta eredménytelen lesz. A darázscsapda ilyenkor egy jó módszer lehet. Egyrészt azért, mert elkapjuk vele a kósza darazsakat, másrészt, ha ügyesek vagyunk az általunk használt területtől egy másik helyre tudjuk őket csalni, oda ahová már kevésbé zavarnak.

2.) Fertőzött szomszéd:
Szintén gyakori, hogy a szomszéd darazsai egy másik kertbe okoznak kellemetlenségeket. Átszállnak élelmet keresni, melegedni a napra, egy szó mit száz, csak zavarnak.

De egy szakember sokat sajnos ez esetben sem tud tenni. Ezeket a darazsakat csak egyesével lehet levadászni, amire a darázscsapda jobb megoldás, mint egy szakember, aki díszőrségben ott állva a nap napsütötte óráit egész nyáron ott tölti önnél, hogy az éppen átszálló darazsat elkapja.

Az ilyen kószán megjelenő darazsak befogására lehet megoldás a darázscsapda. A darázscsapda lényege, hogy ezeket a kósza darazsakat magukhoz csalják, ahol aztán halálos csapdába kerülnek. Az eltévedt darazsak befogására ez a megoldás tökéletes, ráadásul sokszor fillérekből, akár házilag is elkészíthető.

Az egyetlen dolog, amire vigyázni kell, hogy a csapda a benne lévő csalétek erősségétől függően vonzza a darazsakat. Vagyis vigyázni kell arra, hogy a kihelyezett csapda ne vonzza még jobban a darazsakat. És különösen ne a méheket.

Hogyan működik a darázscsapda?

A darazsak folyamatosan pásztáznak, keresnek. Hol táplálékot, hol a fészeképítéshez alapanyagot. Mivel utóbbival nehéz nekik szolgálni, a tápanyag mesterséges kihelyezése révén állítunk nekik csapdát. Működése nagyon egyszerű, mint egy egy irányú zsákutcáé. Be betud menni a darázs, de ki már nem tud belőle repülni.

Ha még sosem látott ilyen darázscsapdát, és el fogja készíteni, az első gondolata az lesz, hogy ez vagy átverés, vagy a darazsak ennyire hülyék. A darázscsapda ugyanis nagyon egyszerű, nézzük is meg.

Darázscsapda készítése házilag:

Bár webáruházunkban több darázscsapdai is kapható, így ha nem akar házilag nekivágni a készítésnek, akár meg is vásárolhatja, ha van ideje és kedve, akkor az alábbi útmutatóval n is elkészíthet egy egyszerűbb darázscsapdát.

1. Vegyünk egy ollót, egy 500 ml-es PET palackot, ragasztószalagot, és egy cipőfűzőt. Vágjuk el a PET palackot az ollóval (sniccerrel könnyebb) a nyaka alatt 4-5 centiméterrel. Minél élénkebb színű a PET palack annál vonzóbb lesz a darázsnak is. A fekete, áttetsző kevésbé természetközeli:

darázscsapda készítése házilag

2. A levágott részt, fordítsuk meg, és helyezzük be a PET palacka:

darázscsapda készítése 2. lépés

3. Az illesztések széleit ragassza le ragasztószalaggal:

darázscsapda 3. lépése

4. Töltse meg a palackot 1/3 részig csalétekkel. A csalétek készülhet állott sör, erjedt limonádé, némi rovarirtószer keverékéből.

csapda darázs ellen 4. lépés

5. Fúrjon két lyukat a PET palack felső részére, vezesse át rajta a cipőfűzőt, és lógassa fel a kívánt helyre:

darázscsapda befejezése

A darázscsapda kihelyezés:

A kihelyezésnél azt kell átgondolni alaposan, hogy hová kerüljön ki, illetve milyen erős legyen a csalétek. Ha túl erős lesz a csalétek, vagy túl sokat teszünk ki, abba a hibába eshetünk, hogy a kelleténél több darazsat fog vonzani. Ha pedig rossz helyre tesszük ki, akkor a csapda körül legyeskedő, a csapda irányába repülő darazsak zavaróak lehetnek. Árnyékos helyre nem érdemes kitenni, hiszen a darazsak a napfényt szeretik.

Koratavasszal:
A darazsak az első tavaszi napsugárra megindulhatnak. A télen hibernálódott darázs királynők ilyenkor táplálékot, és fészekrakásra alkalmas helyet keresnek. Mivel ezek megtermékenyített nőstények, könnyű belátni, hogy már egyetlen elfogása is, számtalan későbbi darázstól menthet meg minket. Nagyon jó időpont a megelőzésre. Tavasszal, nyár elején érdemes fehérjeforrást (pl:rothadó hús) csalinak használni. A palackot töltsük meg kevés vízzel, adjunk hozzá egy pár csepp mosogatószert, de cukrot nem. A víz ne lepje el a húst. A tölcsér nyílása és a víz szintje között legyen távolság, ne öntsünk bele túl sokat.

Egy napsütötte helyre tegyük ki. Ha figyeljük őket, akkor 2-3 nap után látni fogjuk, hogy milyen területen fordulnak meg rendszeresen. Ha ilyen helyre tesszük ki, akkor nem fogunk csalódni. Persze vegyük figyelembe azt is, hogy a csapda vonzó hatása ne zavarjon minket sem. A teraszasztal, lehet hogy gyakori célpontja a darázsnak, de oda kitenni nem érdemes.

Nyáron:
Nyárra a darazsak többen vannak, és jó húsban. Ilyenkor lehet, hogy már elveszítettük a helyzeti előnyünket. A királynők a fészekbe húzódtak, már a dolgozók pásztázzák a környéket. Itt már nem megelőzni fogjuk a darazsakat, hanem a kósza, hozzánk átszálló, de nem nálunk fészkelő darazsak ellen tehetünk egy kis lépést. A padlásunkon fészkelő darazsakat ezzel nem fogjuk teljesen felszámolni. Mintha egy komplett várat úgy próbálnánk bevenni, hogy a kapun kijövő 1-2 fős őrséget elkapnánk, és így akarnánk levadászni egy 1000-2000 fős sereget. Ráadásul a darazsak közben szaporodnak is.

Nyáron a cukros folyadék a jó csali nekik. Szörp, vagy sör, kevés mosogatószer, kis alkohol, és egy kis ecet a méhek védelmében.

Ha azonban már nemcsak kószáló darazsakról van szó, hanem egy nagyobb fészekről, és rajzásról inkább rendeljen darázsirtást szakembertől, vagy nézze meg a megrendelhető darázsirtó szereket, mert hozzájuk a darázscsapda sajnos édes kevés lesz.

SEGÍTHETÜNK MEGSZABADULNI A KELLEMETLEN LÁTOGATÓKTÓL?

30 éves kártevői múlttal nemcsak szakembert talál nálunk, hanem tucatnyi házilag is bevethető irtószert, és csapdát, amiket mind bátran ajánlunk önnek. Akár 1 napon belül eljuthat önhöz webshopunkból.

Szakembert hívok
Megnézem az webshopot
Itt kérdezhetsz, ha tudunk, válaszolunk:
Hozzászólások
  • Üdvözlöm!
    Lódarázs ellen hogyan lehet védekezni?

  • Üdvözletem!

    Szeretnék segítséget kérni abban, hogy panellakásban lakunk és ki lett cserélve a nyílászáró és azt vettem észre, hogy napok óta zümmögést hallok az egyik ablak felől. Észrevettem, hogy egy megtermett méh (biztos, hogy nem darázs) bemászik kívül a műanyag ablakkereten lévő szellőző kis lyukba, majd hamarosan távozik. Kb. 10 percenként visszajön, bemászik és újra távozik. Mivel szúnyogháló van az ablakon, elvileg nem tudna bejönni, de a szellőzőn viszont simán be tud jönni, úgyhogy most letapasztottam a szellőzőt és kívülről is a kicsi lyukat, hogy ne tudjon bemászni. Tisztára megőrült a méh, 2 percenként vissza-visszaszáll és próbálja a tapaszt leszedni a lyukról. Szerencsére nem több méhről van szó, ugyanaz jön vissza. Figyeltem jó darabig, hogy hova száll és jön vissza. Mivel nem volt itthon más “fegyver”, jobb híján hajlakkal próbáltam lefújni, amikor leszállt, de nem sokat ért. Nem tudom, hogy miért tetszik neki az ablakkeret és csak remélni merem, hogy nem ott van a fészke. Mit lehet tenni ellene? Kisgyerek van a lakásban és nem nagyon szeretem az erős vegyszereket…

    Előre is köszönöm a segítségüket!

  • Nekem lenne 1 problémám, a darazsak a mennyezetben lévő fűrészpor (szigetelés) be költöztek. Miba teendő ki tudom én írtani őket esetleg valahogy ? Komolyabb darázs írtó szerrel ? Vagy mindenképpen forduljak szakemberhez?

  • ÜDVŌZLŌM!
    Daràzs rajjal küszkōdtünk egész nyàron. A padlàsra jàrtak, de sajnos lem làtjuk a fészket, valoszinü deszka alatt… DE màr spray, csapda,… sokmindennel probalkoztunk.Van négy méhkaptàrunk, most azt tàmadjàk, de mind a,, tōrōkōk,,-be és be akarnak tōrni a méhek kōzt. Kérem, jó ōtlettel, segítsen. Tanyàn lakunk, ntugdijasok vagyunk,ōtletszegények…..
    Üdvōzlettel vajda jànosné.

  • Hipot vagy ecetet oncsek az erkélyem fából van az erkély ablak alatt és már be is jön egy kettő a lakasba jó öklét az írtas nekem drága? Gyors választ kérek

    1. Kedves Ban Éva!
      Ez itt a gyors válasz:
      Azt csak ön tudhatja, hogy az irtás önnek drága-e, hiszen nem ismertek az ön anyagi lehetőségei.
      A hipot vagy nem hipot és oncsek vagy nem oncsek kérdését Grétsy Lászlóhoz lenne szükséges továbbítani, ő teljes szakmai hitelességgel tudna válaszolni.
      A jó öklét kérdésén még vitatkoznak a szakmabeliek, de remélhetőleg már nem kell sokáig várni a végső summázatra, hogy mi is állást foglalhassunk ebben a kérdésben.

  • sziasztok.Nálunk a fa gyõkerénél csináltak egy fészket a darazsak.A fészket megszüntettük,a gyõkeret kiszedtük és visszatemettük a helyét,viszont még mindíg rengeteg darázs kõrõz a helyén.Miért és mit lehet tenni?

  • Én is használok darázscsapdát.ajánlom, még a lódarazsak is megtalálják,
    de most egy nagyobb fészket találtam és egérragasztót tettem egy műanyag tálcára.arra is rámennek.Persze van még sok ami repül,de várok türelmesen

  • Tisztelt Abatox.
    Azon gondommal fordulok önhöz, hogy a szakemberek felénk már ki sem jönnek, nincs rá kapacitásuk.Viszont nekünk darazsunk rengeteg.minden hónapban minimum 3 flakon darázsírtó szert kifújunk, leverjük a fészkeket.De sajnos nincs megfelelő hatás.Engem már többször megszúrtak(védőruha ellenére is).Egyre nagyobb foltajaim lesznek a csípések terén.Van egy 2.5 éves kisfiunk félünk nehogy megcsípjék. Mit tudunk még tenni, van e javaslata ?Válaszát előre is köszönöm.

    1. Bocsánat, hogy belekontárkodom a válaszba laikusként, de merem ajánlani Boros Tibort, aki hivatalos méhrajbefogó. Természetesen nemcsak méheket fog be, hanem a darázsfészkeket is megszünteti irtással.
      Tel:06-70-707-9811
      (Remélem az Abatox-nak nem konkurenciája)

  • Üdvözlöm! Nálunk tegnap óta jelentek meg lódarazsak. A kapunk előtti orgona fákon vannak inkább. Elég zavaró mert ha a kaput szeretnénk kinyitni már támadnak is. Lassan már a 10 hónapos kisfiamat sem merem kívinni nehogy megcsípjék. Mit tudnánk csinálni?

  • Déli fekvésű nagyszobám műanyag erkélyajtó keretében,ahol két pár milliméteres lyuk van,a minap vettem észre,hogy egy kisebb méretű darázs mászott bele.Nem értem,hiába figyelem nem láttam kirepülni.Elképzelhető,hogy belefészkelt?Ecetes vattát tömtem a kis mélyedésekbe.Ez segíthet a pusztulásukban?Válaszát előre köszönöm.

  • tiszteletem. pár napja egy fürkészdarázs jelent meg a lakásom ablakában és szellőztetés következtében be is szökött. sikeresen kitereltük de ma már megint az ablakon mászkál. van valami mód hogy távol tartsuk?

  • Jó napot kívánok!
    Kertünkben megjelentek a darazsak és eléggé zavaró mert a teraszra is bátorkodnak jönni,sőt a teraszon lévő kertibútoron az illesztéseknél lyukak vannak gyárilag és oda járnak be és le is zárják a két oldalát,gondolom a petéket lerakja és betömködi.
    Kitakarítottuk jópárszor,de újra és újra jönnek!
    Megoldás lesz,ha bekupakoljuk,vagy találnak másik helyet maguknak?
    Köszönöm,ha segítenek!

    1. Kedves Izabella!

      Ezek vélhetően nőstények, vagyis mindig új helyet fognak keresni a fészekrakáshoz. Érdemes inkább kiirtani csapda kihelyezésével, mert ez így hosszú ideig fog tartani.

      Üdv,
      Abatox Kft.

  • Mikor kezdi lerakni a petéket a királynő ??

    1. Kedves Tamás!

      Ha az időjárás tartósan 10-15 fok körül alakul.

      Üdvözlettel:
      Abatox Kft

  • Felvettem a harcot a medence körüli darazsakkal,csináltam a cikk alapján csapdát,remélem sikeres lesz. Szeretném kérdezni,hogy a képeket miért nem lehet látni?

  • Sajnos a felettünk lakó erkélyébe – és valószínűleg a szobánkba is- befészkeltek a darazsak és nekünk is a panel csücskében (elérhetetlen helyen) van egy nyílás, ahol több darázs is ki-be járkál. Mivel reggelre a bezárt ablaknál is 10-14 db darázs hemzseg, így gondolom, már nem csak kint, de bent is lehet fészek. Mivel és hogyan tudom megtalálni és kiírtani a fészküket? Előre is köszönöm a válaszokat.

  • Ha tudjuk a darázs fészek helyét akkor a gépkocsi szerelésnél használatos féktisztító spray nagyon hatásos. Én próbáltam, azonnali hatás.
    Hátránya: nem olcsó!

  • Tisztelt Abatox kft!

    Nálunk a darazsak a járda alá fészkeltek,egyre több helyen fúrnak utat maguknak.Félelmetesek nem tudjuk hogyan űzhetnénk el őket.Előre is köszönöm válaszát.
    Köszönettel: Ildikó

  • Sajnos nálunk a cserép alatti szigetelőanyagot célozták meg.Rendes járatokat fúrtak bele.Ráadásul jó nagy lódarazsak.Ő ellenük is jó ez a házi csapda? Előre is köszönöm a választ!!! üdv: Drajkóné

    1. Kedves Erzsébet!

      A darázscsapda csak a “kósza” darazsak befogására alkalmasak, sajnos egy konkrét fészket/kolóniát nem fognak tudni megszüntetni. Természetesen meg lehet próbálni. Viszont valószínűsíthetően itt már célzott irtás kell.

      Üdvözlettel:
      Abatox Kft.

  • Nagyon jó mindenkinek ajálom

  • nagyon jó

  • Elfelejtettem leírni, hogy a szélesszájú palack (pl. cappy-s palack) szerintem azért jobb, mert kupak letekerése után sokkal könnyebb kiönteni a komposztra a megfulladt rovarokat.

  • Évek óta alkalmazom én is. Utánam a szomszédom kezdett kiakasztgatni csapdákat (előtte megkrdezte, hogy mit, teszek bele). Később az ő szomszédja, most gyakorlatilag a fél utca csapdázik.
    Viszont én a cikkben javasló csapdát nem javaslom. Addig jó, amíg nem esik az eső, vagy fedett helyen van. Eleinte én is ilyet gyártottam, de a gyakori nyári zuhék miatt, nem győztem kiönteni és újra tölteni a palackokat.
    Én tavaly óta egy méhész leírása alapján készítem el és nagyon jó megoldás. Annyi változatást eszközöltem, hogy direkt széles szájú palackokat használok. Fontos még hogy március elején tegyük ki, hogy a darázs “királynőket” elfogjuk.
    http://konczmeheszet.hupont.hu/35/darazscsapda-gyartasa

  • Nekünk évek óta bevált csalétek a legolcsóbb (T*, L*, stb gazdaságos) sör, néhány evőkanál cukor és ecet ízesítéssel. Még rovarölőre sincs bele szükség, tökéletesen bio. Persze a sör gyártásakor rakhatnak bele egy kis adalékot. Egy fél literes, 100Ft-os vagy olcsóbb sör 2-3 csapdához elegendő.

    1. Kedves Zsolt!

      Köszönjük, hogy megosztotta a tapasztalatát. Az ecet a méhek távol tartása miatt valóban jó ötlet.Ajánljuk másoknak is a “receptet”.

      Üdvözlettel:
      Abatox Kft.

  • A darázscsapdát én már évek óta használom, a gyümölcsfák alsó ágaira akasztom, minden bogarat, lepkét is össze szed. Nem is kell méreggel permeteznem.

  • […] valaki darázsirtást végezni, semmiképpen ne a tűzzel próbálkozzon! Inkább tegyen ki házilag készített darázscsapdát. Sajnos az interneten sok jónak tűnő rossz ötlet olvasható, ezért inkább azt javaslom, hogy […]

Hozzászólások zárolva.